بعد از خریدن تلویزیون مناسب باید در نگهداری از آن نهایت تلاش خود را داشته باشید. نگهداری از تلویزیون ، عمر مفید آن را افزایش می‌دهد و شما را از خریدن دوباره دستگاه جدید و یا مراجعه به تعمیرکار بی‌نیاز می‌کند.

تلویزیونهای قدیمی لامپ تصویر دار، در برابر ضربه‌ها و اتفاق‌ها مقاوم بودنددر حالی که تلویزیون‌های LEDو LCD امروزی دیگر مقاومت و دوام تلویزیون‌های قدیمی را ندارند.

البته نگهداری از تلویزیون‌ها بایدها و نبایدهای ساده‌ ای دارد که با رعایت آن  می توان عمر این دستگاه رو چند برابر کرد و سال‌ها از آن ستفاده نمود. توجه به این نکته‌ها علاوه برافزایش عمر مفید تلویزیون، افزایش کیفیت تصویر آن راهم به دنبال خواهد داشت.

اما برای نگهداری مناسب تلویزیون چه کارهایی باید کرد؟

  • انتخاب جای مناسب برای تلویزیون

دمای محلی که تلویزیون رو در آنجا قرار می دهید خیلی مهم است. این محل باید دور از سرما، گرما و نور مستقیم خورشید باشه چون نوسان شدید در دمای هوا باعث از بین رفتن سیستم داخلی تلویزیون میشود. نزدیکی به کولر ،رادیاتور وشوفاژ هم ممکن هست به تلویزیون آسیب رسانده و عمر مفید تلویزیون را کاهش دهد. همچنین از قرار دادن تلویزیون در مکان‌های پر رفت‌وآمد خودداری کنید. چون ممکن است  به دلیل رفت‌وآمد زیاد، برخورد با تلویزیون افزایش پیدا کند.

  • نگهداری روزانه از تلویزیون

نوسانات ولتاژ یکی از دلایل خرابی وسایل برقی است . پس بهتراست حتما از محافظ برق برای تلویزیون استفاده کنید. اگر برای مدت‌زمان طولانی از دستگاه استفاده نمی‌کنید، ترجیحا پریز آن رو از برق بیرون بکشید. چون بعضی از قطعات تلویزیون حتی در زمان استندبای هم مدام در حال کار هستند و این موضوع باعث استهلاک بیشتر دستگاه می‌شود  و بهتراست که در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت تلویزیون رو به مدت چند دقیقه خاموش کنید تا دمای تجهیزات داخلی آن کاهش یابد .

از دست زدن به صفحه‌نمایش و فشار دادن آن به مدت طولانی خودداری کنید. مراقبت باشید به صفحه تلویزیون ضربه‌ای وارد نشود و یا جسم نوک تیز نزدیک تلویزیون قرار ندید.

یکی دیگه از کارهایی که باعث می شه طول عمر تلویزیون بیشتر شود ، کم کردن نور پس زمینه یا شفافیت تلویزیون است. این کار باعث می شود لامپ های ال ای دی صفحه نمایش با تمام توانشان کار نکنند و عمر بیشتری داشته باشند.

  • روش نظافت تلویزیون LCD و LED

گردگیری و تمیز کردن تلویزیونر را به شکلی انجام دهید که به صفحه اون آسیبی نرسد. هرگز آب یا ماده شوینده‌ و شیشه پاک کن به صفحه‌نمایش تلویزیون اسپری نکنید. برای پاک کردن صفحه‌نمایش از دستمال مخصوص که معمولاً درون جعبه تلویزیون هست، استفاده کنید. همچنین برای پاک کردن قاب دور تلویزیون از دستمال میکرو فایبر که فقط کمی مرطوب شده کمک بگیرید.

  • از تعمیرکار تلویزیون کمک بگیرید

تعمیرات لوازم برقی به دلیل سروکار داشتن با برق، به رعایت موارد ایمنی و فنی نیاز دارد. تعمیر خودسرانه این وسایل ممکن است سلامتی شما رو به خطر بیندازد. در شرایطی مثل وارد آمدن ضربه به دستگاه، معیوب شدن دستگاه، ورود اجسام خارجی به داخل دستگاه، انتشار بو یا دود غیرعادی از دستگاه و… دوشاخه تلویزیون رو بلافاصله از پریز بیرون کشیده و با مرکز تعمیرات تلویزیون تماس بگیرید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *